Favrskov Kommune inviterer til gratis lungedag på Hinneruplund den 24. september, hvor du kan få tjekket dine lunger og blive klogere på lungesygdomme som KOL.
På landsplan anslås det, at 400.000 danskere har lungesygdommen KOL, men over halvdelen har sygdommen uden at vide det. På lungedagen 24. september 2026 på Hinneruplund kan du blandt andet få tjekket dine lunger, så du kan gøre noget godt for din sundhed.
Favrskov Kommune bakker igen op om den landsdækkende lungedag, og arrangementet finder i år sted 24. september kl. 14-17 på Hinneruplund, Herredsvej 16-18, Hinnerup. Det er gratis at deltage, og der kræves ingen tilmelding.
Både mænd og kvinder rammes af KOL (Kronisk Obstruktiv Lungesygdom), som er den enkeltsygdom, flest dør af i Danmark. I 2024 blev der registreret mere end 3.700 dødsfald på grund af sygdommen, hvilket svarer til gennemsnitligt 10 dødsfald hver dag.
De fleste kender ikke de mest almindelige symptomer på KOL. Der er tre vigtige tegn, man skal være opmærksom på: åndenød, hvor man let bliver forpustet ved anstrengelser eller små gøremål i hjemmet; hvæsende vejrtrækning, hvor det piber, når man trækker vejret; samt hoste og opspyt, hvor hyppig hoste med opspyt af slim forekommer.
Ifølge Lungeforeningens undersøgelse reagerer to ud af tre danskere ikke på symptomerne. Mange søger ikke læge, men bortforklarer symptomer med alder eller dårlig form. KOL udvikler sig gradvist, og mange opdager sygdommen for sent. Derfor kan du på lungedagen få foretaget en lungefunktionsmåling, hvor dine lungers funktion hurtigt og nemt bliver målt.
Ud over lungefunktionsmåling kan du høre mere om energiforvaltning i hverdagen, få viden om ernæring, og besøge informationsboder om lungetræning med pepfløjte samt om lungetræningshold i Ulstrup.
Program for Lungedagen 24. september:
- Kl. 14.00: Lungedagen og inspirationsstandene åbner
- Kl. 14.45-15.00: Favrskov Lungekor synger (inspirationsstandene lukker imens)
- Kl. 15.00-15.45: Fortsat aktivitet i inspirationsstandene
- Kl. 15.45-16.00: Favrskov Lungekor synger (inspirationsstandene lukker imens)
- Kl. 16.00-17.00: Fortsat aktivitet i inspirationsstandene
- Kl. 17.00: Tak for i dag
Der vil under hele arrangementet være kaffe, te, vand, frugt og kage til de besøgende.
Fakta om lungesygdomme
Omkring 800.000 danskere lever med en lungesygdom i Danmark, mange uden at være klar over det. De to hyppigste lungesygdomme er astma og KOL, men der findes også sjældnere diagnoser som lungefibrose, Alfa-1 antitrypsin mangel og bronkiektasier. Symptomer på kroniske lungesygdomme kan ofte forveksles med dårlig form eller alder.
Få mere viden om lungesygdomme på www.lunge.dk og www.sundhed.dk.
https://favrskov.dk/nyheder/24-september-kan-du-goere-noget-godt-din-sundhed