Hammel GF triumferer med overbevisende 4-0 sejr over HOG Hinnerup

Profilbillede
dato

Hinnerup Stadion dannede rammen for en spændende kamp mellem hjemmeholdet HOG Hinnerup og Hammel GF, hvor sidstnævnte trak sig sejrrigt tilbage med en overbevisende 4-0 sejr. Træner Steen Brøndum var meget tilfreds med præstationen.

Den 21. april 2025 var der lagt op til en intens dyst mellem HOG Hinnerup og Hammel GF i en udfordrende udebanekamp. Hammel GF's træner, Steen Brøndum, stod stolt tilbage med en sejr i bagagen efter en indædt indsats fra hans spillere.

"En meget flot sejr på en svær udekamp. Hinnerup er klart det bedste hold vi har mødt og har mange spændende unge drenge på holdet. Vi arbejder godt sammen og ingen holder igen. Vi kæmper for hinanden og bliver ved," roste Brøndum sine spillere. Hammel GF formåede at holde nullet mod en stærk modstander og demonstrerede en imponerende kampgejst igennem hele opgøret.

På trods af en tung og våd bane, som hæmmede spillet i starten, lykkedes det Hammel GF at finde rytmen. "Vi fik scoret og på 3 minutter lukkede vi første halvleg godt af. Da Hinnerup skulle mere frem, åbnede der sig plads, og Fredrik Heegaard udnyttede dette til at bringe os foran med flere mål," forklarede Brøndum. Med fire scoringer blev Heegaard kampens ubestridte stjerne, og hans præstation vil bestemt give genklang til næste træning.

Træneren erkendte dog, at der stadig er plads til forbedring, især med hensyn til mål fra forsvaret og midtbanen. "Vi mangler mål fra vores forsvar, og midtbanen skal kunne bidrage med flere afslutninger, så den del mangler vi endnu. Mere vil have mere, og de næste kampe er vigtige," sagde Steen Brøndum med håb om fortsat progression i de kommende kampe.

Sidst, men ikke mindst, markerede kampen også en betydningsfuld milepæl for David (Daffe) Vilhelmsen, der spillede sin kamp nummer 200 for Hammels førstehold. Brøndum fremhævede hans rolle som både mentor og stabil kraft på holdet. "Vi nyder at have sådan en spiller, og ved han bliver ved med at holde samme niveau," sagde Steen Brøndum anerkendende.

Med en stærk holdånd og skarp intensitet satte Hammel GF sig på sejren og kan nu se fremad mod de næste udfordrende kampe, bevæbnet med motivationen fra denne betydelige triumf.

Næste kamp for Hammel GF er et opgør imod Bjerringbro IF. Det udspiller sig i Hammel Stadion d. 28. april klokken 18:30.

Kampens resultat: 5-0 til Hammel GF
Række: Herrer Serie 3 - Forår 2025, Pulje 36

Mål
24'0-1Fredrik Heegaard
27'0-2Fredrik
68'0-3Fredrik
73'0-4Fredrik
82'0-5Hans Pind

Daffe med de 200 kampe.
Daffe med de 200 kampe.

Kilde: Steen Brøndum