Hold hjernen skarp: Foredrag med Lis Puggaard i Hammel

dato

Ældre Sagen Favrskov inviterer til et inspirerende foredrag med ældre- og sundhedskonsulent Lis Puggaard, der vil fokusere på at holde hjernen skarp gennem hele livet. Arrangementet finder sted onsdag den 26. marts 2025 kl. 14:00 i Kulturhuset InSide & Hammel Bibliotek.

Med alderen kan det blive sværere at lære nyt og følge med i de mange ændringer, der sker, især inden for it-området. Lis Puggaard vil i sit foredrag fremhæve vigtigheden af at træne og vedligeholde hjernen, da det aldrig er for sent at begynde. Selv en lille indsats i hverdagen kan gøre en stor forskel.

Træning af både hjerne og krop

Foredraget vil også belyse den tætte forbindelse mellem hjernen og kroppen, som arbejder sammen i et gensidigt forhold ved hjælp af sanserne. Derfor er det vigtigt at udfordre både hjerne og krop for at opretholde mental sundhed.

Om foredragsholderen

Lis Puggaard har i mange år forsket i ældres sundhed med fokus på fysisk aktivitet, livsstilssygdomme og mental sundhed. Hendes store interesse er at omsætte forskningsresultater til praktiske løsninger.

Praktisk information
Dato: Onsdag den 26. marts 2025
Tid: Kl. 14:00
Sted: Kulturhuset InSide & Hammel Bibliotek, Dalvej 1, 8450 Hammel
Entré: 60 kr
Arrangør: Ældre Sagen Favrskov
Tilmelding: Senest 21. marts via Ældre Sagen, Hammels hjemmeside eller på tlf. 24 91 57 30 (kl. 14-18). Betaling kan ske ved indgangen med aftalte penge eller MobilePay.



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut