Hvorfor er det nu lige, vi skifter til sommertid. Og skal uret frem eller tilbage?
Stressniveauet i Danmark stiger stødt, og vi brænder ud som aldrig før.
Ved InSide, kulturhuset i Hammel, findes to petanquebaner. Banerne bruges især af Ældre Sagen, men alle er velkomne til at bruge dem. Eftersom banerne bruges af mange, trænger de af og til, til en renovering – og det er lige præcis det de undergår nu.
Projektet skal samle gæster fra hele landet
Tirsdag den 22. marts 2022 vandt Hammel GFs senior damer 34 – 17 over Hornslet i Jyllandsserien og sikrede sig dermed oprykning til 3. division.
Hammel Idrætscenter præsenterer i samarbejde med Hammel Gymnastikforening en vision for fremtidens Kultur- og Sportsby i Hammel.
Danmarks statistik har offentliggjort nye tal for familie sammensætningen i Danmark. Der bor børn i hver 4 familie. En familie består af en eller flere personer, der bor på den samme adresse og har indbyrdes relationer.